فیلتر باکس

محصول توضیحات

فیلتر باکس مجموعه ی کاملی از تجهیزات خروجی یا ورودی هوا از آخرین نقطه ی انشعاب هوا می باشد. فیلتر باکس ها شامل بدنه ی اصلی یا همان پلنیوم باکس، فیلتر، داکت ورودی و دیفیوزر سقفی می باشند. جنس این محصول معمولا از گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک و یا استنلس استیل می باشد.

از دیگر اجزای تشکیل دهنده باکس فیلتر هوا، دریچه خورشیدی می باشد. وظیفه این دریچه توزیع متناسب هوا در محیط می باشد. دریچه خورشیدی در دهانه ی خروجی فیلتر باکس تعبیه می گردد و از پرتاب هوا بصورت ناهمگن، عمودی و غیر متناسب جلوگیری می کند. با پرتاب چرخشی هوای فیلتر باکس از طریق این دریچه، هوای فیلتر شده با شتاب و فشار معقول و متناسب به تمام نقاط محیط فضای اتاق تمیز هدایت میگردد.

دریچه خورشیدی در این محصول را هم بصورت بدون فریم و با بدنه ی اصلی با قابلیت نصب در سقف کاذب در محل مورد نیاز نصب می کنند و هم بصورت نصب با فریم .

از جمله قطعات دیگر در بدنه فیلتر باکس ، داکت ورود یا خروج هوا می باشد که در کنار یا بالای بدنه تعبیه می شود. این قطعه وظیفه ورود یا خروج هوا به داکت اصلی هواساز را به عهده دارد.

فیلتر باکس هوا

کاربرد فیلتر باکس

دریچه های ورودی، دریچه‌های خروجی و دریچه های برگشت هوا مورد استفاده در اتاق تمیز باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که به خوبی هوابند شده و همچنین بدون درز باشند. دریچه های ورودی هوا باید قادر باشند هوا را به خوبی و در جهت مناسب در اتاق تمیز توزیع نمایند. فیلتر باکس ها در سقف اتاق تمیز کار گذاشته شده و با توجه به نوع کاربرد اتاق تمیز و کلاس اتاق تمیز در آن ها از فیلترهای هپا یا اولپا استفاده می گردد.

نکاتی درباره کمفیل باکس ها

انتخاب فیلتر مناسب برای فیلتر باکس که متناسب با کلاس اتاق تمیز باشد، با اهمیت ترین موضوع در کاربرد این محصول می باشد. عدم رعایت این موضوع در اتاق های تمیز مثل اتاق های عمل که نیاز به فیلترینگ ویژه ای دارند می تواند مشکلات جدی را بوجود بیاورد.

ورودی داکت هوای کمفیل باکس می تواند به دمپر تنظیم هوای دستی یا برقی مجهز باشد. این دمپر باعث می شود فشار هوای ورودی به داخل حجم فیلتر باکس به میزان دلخواه، تنظیم، یا مسدود شود. فیلتر باکس با کاربرد ویژه ی خود، در واقع راه اصلی رسیدن به هوای تمیز در محیط های بهداشتی، با اتخاب روش صحیح فیلتراسیون هوا میباشد.

کاربردهای فیلتر باکس

ابعاد فیلتر باکس بر اساس استاندارد فیلترهای “هپا” و” الپا” ، برای هوابندی و نصب مطمئن دارای ۱۲ سایز متنوع می باشد که بر اساس مقاطع مورد نیاز، قابل ساخت می باشد. البته در صورت وجود ابعاد غیر استاندارد، این شرکت قابلیت تولید در ابعاد سفارشی را نیز دارد.

فیلتر باکس های تولیدی شرکت صنعتی رحمتی، قابلیت تعویض فیلتر از داخل یا خارج اتاق تمیز را دارند که بنا به سلیقه و سفارش کارفرما، نوع و روش تعویض فیلتر تعیین می گردد.

فیلتر باکس در کجا استفاده میشود

بیشترین کاربرد استفاده از فن باکس فیلتر را می‏توان در زمینه کاهش صدا تعبیه چند ورودی یا خروجی هوا یا تمیز کننده هوا در نظر گرفت. با استفاده از فن باکس و نصب فیلترهای مورد نیاز متناسب با نوع کاربری در مسیر هوای ورودی میتوان از آلودگی محیط جلوگیری و مانع از کم شدن عمر مفید فن شد. در زیر به نمونه هایی از مکانهایی که از فیلتر باکس میتوان بهره گرفت اشاره شده است:

  • صنایع دارویی
  • صنایع شیمیایی
  • صنایع بیوتکنولوژی
  • صنایع غذایی
  • صنایع میکروالکترونیک
  • صنایع تجهیزات پزشکی
  • آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی
  • مراکز درمانی و بیمارستانها

برای امتیاز دهی کلیک کنید

میانگین امتیازات 5 / 5. 1

اولین نفر باشید که امتیاز میدهید