بطور کلی به دریچه هایی که از طریق سقف هوارسانی می کنند دریچه سقفی گفته میشود. شکل هندسی این محصول می تواند چهارگوش، گرد و تایلی باشد.

برای کانالهایی که بصورت افقی در سقف ساختمانها اجرا می شوند و دهانه انشعاب نیز از طریق سقف کاذب خارج می شوند از دریچه سقفی هوا استفاده می شود. دریچه های سقفی در مدلهای چهارگوش یکطرفه، دو طرفه ، سه طرفه و چهار طرفه و همچنین گرد ، مشبک و خورشیدی طراحی و ساخته می شوند.

بارگذاری محصولات بیشتر

دریچه سقفی تنظیم هوا به آسانی روی کانال چهارگوش و یا توسط یک تبدیل روی کانال گرد قابل نصب هستند. در این نوع دریچه ها میزان بالای پخش هوا در فضای در فضای مورد استفاده باعث می شود میزان دما با سرعت خوبی به حد مطلوب برسد . همچنین با توجه به جهت پره ها در این نوع دریچه ها ، هوا با سرعت مناسب به سطح خواهد رسید.

دریچه سقفی

کاربرد دریچه سقفی

از دریچه های سقفی هوا در اغلب مواقع برای هوای رفت و گاهی اوقات برای برگشت هوا استفاده میشود.

 • انواع محیط‌ های اداری ، بیمارستانی و خانگی با ارتفاع سقف متفاوت
 • قابل استفاده در کاربرد های سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع
 • هوای رفت با الگوی توزیع هوای دیفیوزری کلیه دستگاه های تهویه مطبوع ( داکت اسپلیت ، فن کویل ، هواساز و …. )
 • جهت هوای رفت، برگشت و اگزاست با حجم هوای عبوری بالا

انواع دریچه سقفی

قابلیت های دریچه های سقفی

 • پخش یکنواخت و نامحسوس هوا
 • قابلیت هوادهی در مدل چهارگوش به صورت ۱، ۲ ، ۳ و ۴ طرفه
 • دارای مدلهای گرد به صورت تخت و برجسته
 • امکان نصب انواع دمپر برای کنترل هوادهی دریچه
 • تولید در رنگ های مختلف سفید ، کرم ، استخوانی ، قهوه ای ، طوسی و …. با توجه به نیاز خریدار
 • جهت هوای رفت و برگشت
 • تولید از جنس آهن و آلومینیوم ضد زنگ
 • دارای پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک

کاربرد دریچه سقفی هوا

انواع دریچه سقفی هوا

در یک دسته بندی کلی از لحاظ شکل هندسی میتوان دریچه‌های سقفی هوا را به دو دسته ی چهارگوش و گرد تقسیم بندی کرد.

دریچه های چهارگوش

دریچه سقفی چهارگوش به علت داشتن پره های متوالی باعث انتقال یکنواخت هوا به صورت افقی می شوند و به همین دلیل جزو پرکاربرد ترین دریچه ها محسوب می گردد. در این نوع دریچه ها میزان بالای پخش هوا در فضای زیر سقف باعث می شود دریچه حرارت و سرعت هوای مخلوط سریعا متعادل شود.

این دریچه ها برای دهش، برگشت و یا تخلیه هوای محیط تهویه شده مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع دریچه سقفی

دریچه های گرد

دریچه سقفی گرد در مدل‌های تخت و برجسته به دلیل داشتن یک خروجی کاملا مدور، هوا را در تمام نقاط محیط منتشر میکند. همچنین میتوان با استفاده از دمپر های مخصوص در پشت این دریچه ها میزان دبی دلخواه هوا تنظیم و کنترل کرد. این دریچه های سقفی مانند مدلهای چهارگوش علاوه بر رفت هوا برای برگشت هوا نیز قابل استفاده است.

دریچه سقفی گرد

از این دریچه های سقفی در محیطهای مختلف و برای کاربری های مختلف میتوان بهره برد. در سقف های با ارتفاعات مختلف و در فضاهایی مانند فضاهای مسکونی و خانگی، اداری، تجاری، فروشگاه های بزرگ، ورزشگاه ها و باشگاه ها و سالن های ورزشی، فضاهای بیمارستانی و درمانی، کارخانجات صنعتی و… از این مدلهای دریچه سقفی استفاده میشود.

قیمت دریچه سقفی

اولین فاکتور برای تعیین قیمت دریچه سقفی جنس دریچه میباشد. آیتمهای بعدی شامل نوع و مدل آن و سپس به زمان ساخت و کیفیت رنگ بستگی میباشد.

برای مثال قیمت دریچه سقفی هوا یک ، دو ، سه و چهار طرفه ی با جنس آلومینیومی (با دمپر و بدون دمپر)، در مقایسه با قیمت همین محصول با جنس آهن به طور حتم بالاتر خواهد بود.

دلیل اصلی بالا بودن قیمت دریچه های آلومینیومی ، نوع ماده اولیه دریچه می باشد. این موضوع نیز به قیمت آلومینیوم در بازار مرتبط است که بالاتر از قیمت ورق آهنی می باشد. همچنین از جنبه دیگر، قیمت مدلهای مشبک آلومینیومی بیشتر از قیمت دریچه سقفی کولر در مدلهای دیگر خواهد بود.

با این وجود به صورت تخمینی و حدودی می توان گفت قیمت دریچه کولر سقفی هم مانند انواع دیواری آن از اینچی 1000 تومان تا 3000 تومان متغیر است و آن هم بستگی به ابعاد و مدل دریچه دارد. به عنوان مثال دریچه هایی که از پروفیل ساخته می شوند، به نسبت قیمت های بالاتری دارند و مدل های قدیمی و ساده تر، قیمت های پایین تری دارند.

قیمت دریچه سقفی

انواع دریچه سقفی مثل دریچه های چهارطرفه ، مشبک و حتی انواع دریچه های گرد می توانند در تایل سقفهای کاذب تعبیه و نصب گردند. در واقع این دریچه ها هم با ساختار واحد در انواع مختلف میتوانند تولید شوند و هم به شکل ترکیبی مانند تایلی / گرد ، تایلی / چهارطرفه ، تایلی / مشبک تولید می گردند.

به همبن صورت قیمت دریچه های سقفی تایلی بصورت یکپارچه، ارزانتر از قیمت دریچه سقفی مرکب با صفحه تخت آلومینیومی می باشد.

فاکتور مهم دیگر در محاسبه قیمت دریچه های کولر سقفی، داشتن دمپر و یا بدون دمپر بودن آن است. بدیهی است که با اضافه شدن دمپر هزینه محصول بالاتر خواهد رفت. از عوامل مؤثر دیگر در تعیین قیمت کیفیت رنگ سطح می باشد.

دریچه کولر سقفی

در برخی از ساختمان هایی که بنا به ضرورت های زیر ساختی، کانال کولر یا کانال تهویه مطبوع را در قسمت سقف فضا در آورده اند، ناگزیر باید از دریچه سقفی کولر استفاده نمود. در واقع باید گفت دریچه کانال کولر سقفی تفاوت چندانی از لحاظ ساختار و عملکردی با دریچه های کولر دیواری ندارند. هر چند اغلب اوقات دریچه سقفی کولر به منظور خروج هوای داکت اسپلیت یا فن کوئل مورد استفاده قرار می گیرد.

دریچه کولر سقفی

لازم است بدانید که اکثر مدل های دریچه های سقفی تولیدی شرکت صنعتی رحمتی را با توجه به ارتفاع سقف و ابعاد دریچه می توان به عنوان دریچه سقفی کولر آبی استفاده نمود. بدیهی است مدل های چهارگوش دریچه های سقفی به کانال های کولر مربع مستطیل شکل می خورد و از مدل های دریچه های گرد تنها در صورتی می توان استفاده کرد که خروجی کانال را به شکل گرد درآورده باشند.

از طرفی در صورتی که ابعاد دریچه شما به صورت مربع باشد، می توانید از دریچه های سقفی چهار طرفه، سه طرفه یا دوطرفه نیز انتخاب کنید که طرح های فانتزی و مدرن تری هستند. از طرفی هم به دلیل ساخته شدن این مدل ها از پروفیل آلومینیوم که ضخیم تر از ورق است، دریچه ها با کیفیت تر و مقاوم تر نیز از آب در می آیند.

خرید دریچه سقفی

جهت خرید دریچه هوای سقفی مانند خرید انواع دریچه هوا بهتر است قبل از هر اقدامی در ابتدا ابعاد دهانه داخل به داخل کانال هوای خود را به دقت اندازه گیری کنید. خوب است بدانید که ابعاد استاندارد دریچه های دوطرفه سقفی به صورت 60 در 60 سانتی متر است.

ساخت و خرید دریچه سقفی هوا

سپس می توانید با ارائه ابعاد دقیق دریچه سقفی خود با کارشناسان فروش شرکت صنعتی رحمتی تماس حاصل نمایید.

لازم به تذکر است که بهتر است در زمان انتخاب مدل مناسب دریچه سقفی هوا، محل جانمایی دریچه در سقف را مشخص نمایید. به این صورت که آیا خروجی کانال هوای ساختمان شما در کنج قرار گرفته یا این که دریچه باید به دو طرف چپ و راست یا به هر چهار طرف هوارسانی کند؟

به این ترتیب در طی تماس تلفنی با کارشناسان، ضمن بهره گیری از مشاوره های فنی متخصصان این مجموعه در زمینه انتخاب بهترین مدل دریچه برای ساختمان یا فضای شما، از قیمت دریچه هوای سقفی متناسب برای خود اطلاع پیدا می کنید.

بدیهی است پس از واریز مبلغ پیش پرداخت، سفارش مورد نظر برای ساخت دریچه شما در کارخانه ثبت می گردد و در زمان تعیین شده سفارش ها بسته بندی شده و به آدرس ارائه شده توسط مشتری ارسال می گردد.

ابعاد دریچه سقفی

ابعاد دریچه سقفی بستگی دارد به ابعاد کانال هوای ساختمان و بر همین اساس ممکن است گرد یا چهارگوش باشد. به دیگر بیان دریچه‌های گرد در کانال‌های دایروی و دریچه‌های چهارگوش یا تایلی بر روی کانال‌های چهارگوش نصب می‌شوند. بنابراین ابعاد دریچه سقفی بر حسب شکل ظاهری آن ممکن است به صورت قطر دایره یا ابعاد مربع‌ شکل بیان شود.

حتی می‌توان گفت ابعاد دریچه سقفی تایلی بستگی به ابعاد هر تایل تشکیل دهنده سقف کاذب آن ساختمان دارد. به عنوان مثال ابعاد استاندارد دریچه آرمسترانگ که نوعی دریچه سقفی تایلی است، معمولاً به صورت سایز‌های زیر دیده می‌شود:

 • 60 *60 سانتی‌‌متر
 • 90 *90 سانتی‌‌متر
 • 120*120 سانتی‌‌متر

شاید بتوان گفت از بین این سه سایز 60*60 رایج‌ترین ابعاد دریچه های چهارگوش است و متقاضیان بیشتری دارد. این در حالی است که ابعاد دریچه گرد سقفی از قطر‌های حداقل 15 سانتی‌متر تا 60 سانتی‌متر قابل تغییر است. چرا که این ابعاد بستگی به قطر لوله فلکسیبل تشکیل‌دهنده کانال هوای ساختمان مورد‌نظر دارد.

از طرفی دیگر اگر دریچه سقفی خطی باشد، طول‌های بلند در حد 1 متر یا بالاتر و عرض‌های کم دارد. با این وجود با هر شکل و ابعاد کانال هوا، در کارخانه صنعتی رحمتی بهترین دریچه‌ برای آن تولید می‌شود.

ساخت دریچه سقفی

پروسه ساخت دریچه سقفی هوا از طرفی بسیار شبیه فرایند ساخت دریچه های دیواری است و تفاوت چندانی ندارد. با این وجود در ابتدای مراحل ساخت دریچه سقفی، ورق های آلومینیوم مطابق با ابعاد سفارش داده شده مشتری برش داده می شود.

سپس قطعات و قاب و پره ها طبق مدل انتخابی مشتری که دریچه سقفی آن ها چهار طرفه باشد یا دو طرفه یا کنجی، مونتاژ کاری می گردد و بعد آبکاری می شود تا قطعات برای پذیرش رنگ آماده شود.

در ادامه قسمت های فارسی بر روی آن بتونه شده و سپس داخل کوره می روند تا خشک شوند. سپس کل دریچه رنگ الکتروستاتیک زده می شود و دوباره داخل کوره می رود تا رنگ آن ها خشک شده و تثبیت گردد. پس از خشک شدن رنگ، دریچه ها بسته بندی و ارسال می شوند.

سؤالات متداول

1 – چند مدل دریچه سقفی تولید میشود؟

دریچه های سقفی در انواع مدلهای گرد، چهار گوش و خطی طراحی و تولید میشوند.

2 – قیمت دریچه سقفی چقدر است؟

قیمت دریچه سقفی برحسب تعداد سفارش و جنس و ابعاد آن با مشاوره کارشناسان مشخص میشود.

3 – بهترین مدل دریچه سقفی کدام است؟

بهترین دریچه سقفی براساس نیاز هر ساختمان و مکان مورد استفاده میتواند متغیر باشد.

برای امتیاز دهی کلیک کنید

میانگین امتیازات 5 / 5. 2

اولین نفر باشید که امتیاز میدهید

ورود به سایت