دمپر ضد انفجار

محصول توضیحات

دمپر ضد انفجار یا بلاست دمپر (blast damper) دمپری است که برای محافظت از ساکنان و تجهیزات یک ساختمان در برابر فشار زیاد حاصل از یک انفجار استفاده می‌شود. به طور معمول دمپرهای ضد انفجار در یک ساختمان از ورودی‌های هوا و خروجی اگزوز محافظت می‌کنند.

دمپرهای انفجاری مربوط یا مشابه با ولوهای انفجاری (blast valves) هستند، ولی این نام عموما برای توصیف دستگاه‌های کاهش انفجار به کار می‌رود که مربوط به انفجار هسته‌ای هستند.

در مناطقی حساسی همچون پالایشگاه‌های نفت و گاز و آزمایشگاه‌ها خطر انفجار بسیار زیاد است. به همین دلیل، پرسنل و تجهیزاتی که در این اماکن قرار دارند به‌ شدت در معرض خطر هستند. این مسئله در مورد پناهگاه‌های نظامی نیز صادق است.

دمپر ضد انفجاراز لحاظ تامین ایمنی باید تا حد امکان از بروز حادثه جلوگیری کرد. اما از طرفی باید تدابیری اندیشیده شود که در صورت بروز هرگونه حادثه غیرقابل پیش‌بینی خسارت کمتری به سازمان وارد شود. دمپر ضد انفجار ابزاری است که جهت حفظ هرچه بیشتر ایمنی استفاده می‌گردد.

انتقال حجم هوای زیاد ، سطح بالای ایمنی و همچنین انعطاف پذیری بالا برای نصب بر روی سیستم های تهویه مطبوع از جمله قابلیت های اینگونه دمپرها است. در دمپرهای ضد انفجار ساخت شرکت صنعتی رحمتی، زاویه پره ها و در نتیجه میزان حساسیت به فشارهای پایین قابل تنظیم است.

این دمپرها پس از وقوع حادثه و بسته شدن باید به صورت دستی به حالت اولیه خود برگردانده شوند. دمپر ضد انفجار دارای یک فنر داخلی می باشند که به برگرداندن پره ها به محل اولیه کمک می کنند. ساختمان آنها از جنس گالوانیزه گرم با خاصیت ضد خوردگی و یا استیل ضد زنگ می باشد. از محصولات مرتبط با این محصول میتوان دمپر ضد حریق را نام برد.

دمپر ضد انفجار

نحوه کارکرد دمپر ضد انفجار

دمپرهای ضد انفجار معمولا از نوعی تیغه استفاده می‌کنند که با کشش یک فنر باز نگه داشته می‌شود. زمانی که فشار بر مقاومت ایجاد شده توسط فنر غلبه کند، تیغه دمپر به طور خودکار بسته می‌شود. مدل‌های مختلف در مقدار محافظت ایجاد شده در برابر انفجار (به عنوان مثال محافظت 1 بار یا پایین‌تر) و این که آیا پس از انفجار بسته یا در حال کار باقی بمانند، متفاوت هستند.

کارکرد دمپر ضد انفجارسرعت در این مکانیزم بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل باید در ساخت این دمپرها از فنرهای باکیفیت و استاندارد استفاده شود که قادر به تحمل فشار شدید انفجار باشد. لازم به ذکر است که این واکنش کاملا به شکل اتوماتیک انجام می‌گیرد.

بخش های تشکیل دهنده دمپر ضد انفجار

دمپر های ضد انفجار شامل بخش های اصلی زیر می باشند.

 • این دمپرها از جنس گالوانیزه و یا استیل ضد زنگ ساخته می شوند.
 • بدنه به صورت کاملا جوشی و با ورق ضخامت 5 میلیمتر
 • پره ها و شفت ها دارای یاتاقانهایی از جنس استیل ضد زنگ
 • مکانیزم فنر بندی قابل تنظیم
 • شبکه بندی شطرنجی جهت انتقال یکنواخت موج انفجار

قابلیت های دمپرهای ضد انفجار

 • ساختاری ایمن به دلیل وجود گریل های ایمن در هر دو طرف
 • بازگردانی به حالت اولیه به صورت دستی برای اطمینان از شرایط ایمن هنگام راه اندازی مجدد
 • عملکرد با اختاف فشار ۱ و ۲ بار در دو طرف
 • ساختار بسیار مستحکم و مطمئن در برابر موج
 • ضخامت قاب و پره ۵ میلیمتر
 • بدنه دمپرهای ضد انفجار از ورق استیل به ضخامت 5mm، به صورت Channel ساخته شده است.
 • پره ها و یاتاقانهای به کار رفته در این تجهیز از جنس ضد خوردگی و مناسب برای محیطهای صنعتی و Offshore میباشد.

برای امتیاز دهی کلیک کنید

میانگین امتیازات 5 / 5. 1

اولین نفر باشید که امتیاز میدهید