جشنواره فروش ویژه آخر سال دریچه های شرکت صنعتی رحمتی، بهترین فرصت برای خرید دریچه های آلومینیوم، کناف و ام.دی.اف با قیمت های عمده

کلاهک اچ

کلاهک اچ یکی از قدیمی ترین انواع درپوش سقف است. ساخت کلاهک اچ شامل یک پایه و دو باله است که می تواند توسط رابطی که در پایین قرار دارد به هم مرتبط شوند . در واقع، بر اساس قوانین سیستم مهندسی کلاهک H، تمام الزامات اجباری برای قرار گرفتن در بالاترین سطح لوله های دودکش را دارد.

دسته‌بندی:

  • تضمین بهترین قیمت بازار
  • استفاده از مرغوب ترین متریال
  • زمانبندی دقیق ساخت و تحویل
  • پرسنل مجرب فنی

کلاهک بام یا دودکش‌ هایی که به شکل حرف انگلیسی H هستند و به دلیل همین ظاهرشان به کلاهک H شناخته می‌شوند. ساختار این کلاهک به لحاظ دارا بودن موارد ایمنی مورد تأیید مهندسان در زمینه ایمنی ساختمان و تأسیسات ساختمان است.

کلاهک اچ یک پایه دارد که به بام متصل می‌شود و دوباله دارد که به یک رابط اتصال پیدا می‌کند. کلاهک H در منازل و همه ساختمان های اداری و صنعتی و تجاری و کارگاه ها استفاده میشود و در واقع در هر جایی که نیاز به انتقال دود ناشی از هوای گرم، بخارات صنعتی، روغن ها و بخارات آشپزخانه ها، هوای گرم مراکز تجاری و اداری و… باشد به یک یا چند کلاهک اچ نیز برای این انتقال نیاز است.

در نتیجه وجود پوشش و محافظ استاندارد در محل خروج دود از لوله های دودکش در بام، بطوریکه عملیات تخلیه دود و آلاینده به شکل مناسب انجام بگیرد از الزامات سیستم های تکمیلی تاسیسات ساختمان می باشد. به همین منظور طراحی و ساخت کلاهک دودکش استاندارد از گذشته مورد توجه مهندسین تاسیسات و نیز سازمان نظام مهندسی می باشد.

انواع کلاهک اچ

به طور کلی کلاهک های اچ با دو سطح مقطع گرد و مستطیلی ساخته میشوند.

کلاهک دودکش اچ گرد

کلاهک دودکش اچ گرد از قدیمی ترین مدل های این محصول محسوب میشود. همانطور که از نام این کلاهک دودکش پیداست، ظاهر و ساختار این کلاهک به شکل حرف H لاتین می باشد. این کلاهک بوسیله  یک پایه که به بخش H شکل متصل می شود هوای داخل لوله های دوکش را به کلاهک منقل و از آنجا در هوای آزاد تخلیه می گردد.

تمام مقاطع این کلاهک دودکش بصورت گرد و استوانه ای می باشد و از چهار قطعه ی گرد که به شکل تو در تو به هم چفت و مونتاژ می شوند ساخته شده است. نکته مهم در ساخت این مدل این است که تمامی اجزای این قطعات گرد باید دارای قطری حداقل همسان با لوله ی اصلی دودکش که دود از آن خارج می شود باشد. زیرا هرگونه کاهش قطر در کلاهک دودکش باعث خفگی مسیر و اختلال در جریان مکش دود می شود . پس باید از استفاده از هر تبدیلی که قطرش از قطر لوله ی اصلی دودکش کوچکتر است پرهیز کرد . البته لازم به ذکر است استفاده از تبدیل برای بزرگتر کردن قطر لوله مشکلی نخواهد داشت.

کلاهک دودکش اچ گرد را می توان از انواع ورق گالوانیزه، روغنی، سیاه، رنگی و حتی استیل برای مصارف خاص که محتویات آلاینده آغشته به مواد خورنده ی اسیدی می باشد، تولید کرد. ضخامت ورق از هر نوع ورق که باشد به میزان قطر کلاهک بستگی دارد.

انواع کلاهک اچ

واضح است هرچه قطر کلاهک دودکش اچ بیشتر باشد ضخامت ورق مصرفی نیز به همان نسبت افزایش می یابد. درصورت استفاده از ورق روغنی و سیاه برای ساخت آن، برای جلوگیری از استهلاک زودرس باید لزوماً بر سطح آن از پوشش رنگ کوره ای استفاده کرد تا در اثر تغییرات دمای مکرر از داخل، و نیز عوامل فرسایشی بیرونی و طبیعی، کلاهک دودکش به سرعت مستهلک و پوسیده نشود و عمر مفید آن افزایش یابد.

نقاط اتصال قطعات این مدل در ضخامت های ورق پایین بوسیله نقطه جوش و در ضخامتهای بالای ورق بوسیله ی جوش co2 و یا دستگاه جوشکاری بصورت تمام جوش به هم متصل شده و ساخت آن تکمیل می گردد.

کلاهک دودکش اچ گرد به دو صورت در محل مورد نظر نصب می شود. اولین روش به شکل همپوشانی لوله ی دودکش به وسیله ی پایه است. روش دیگر نصب که که بیشتر در قطرها و ضخامت های بالا مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از فلنچ در نقطه ی اتصال پایه کلاهک دودکش اچ گرد به لوله ی دودکش می باشد.

از جمله موارد مهم و ضروری که باید در زمان نصب کلاهک دودکش در نظر گرفت این است که ارتفاع نصب از سطح بام حداقل باید یک و نیم متر باشد تا عملیات تخلیه دود با مکش بیشتری از نقطه ی اوج  صورت پذیرد و قدرت مکش کلاهک دودکش به بیشترین میزان و در نتیجه راندمان مکش به بالاترین سطح افزایش پیدا کند.

در صورتیکه لوله های دودکش چهارگوش باشند برای استفاده از کلاهک دودکش H گرد باید از یک تبدیل چهارگوش به گرد استفاده کرد که به راحتی عملیات نصب انجام شود. در سطح بام مسطح یا شیبدار، یا حتی دیواری که کانال دودکش از آن خارج شده می توان کلاهک دودکش اچ چهارگوش را نصب کرد.

کلاهک دودکش اچ چهارگوش

این کلاهک دودکش نیز از کلاهک های قدیمی اما استاندارد می باشد که به تعداد  زیاد در بام ها برای حفاظت دهانه خروجی لوله های دودکش از انواع آسیبها و تخریبهای مختلف از جمله آب باران، برف و پرندگان مورد استفاده قرار میگیرد.

کلاهک دودکش H چهارگوش در انتهای کانال های چهارگوش دودکش که از داخل موتورخانه، شومینه یا بخاری گازی به پشت بام آمده اند قابل نصب و کاربرد می باشد نصب و استفاده میشود. ساختار این کلاهک دودکش بصورت حرف H لاتین اما با مقطع چهارگوش می باشد که با استفاده از پایه مکعبی هوای داخل کانال چهارگوش دودکش را به سمت بیرون هدایت می کند. در این کلاهک نیز ابعاد پایه و خروجی ها نباید از ابعاد کانالهای اصلی دودکش کمتر باشد که در جریان مکش دود و آلاینده اختلال ایجاد نشود.

کلاهک اچ استاندارد

جنس ساخت این کلاهک دودکش از انواع ورق گالوانیزه، روغنی، سیاه، رنگ و نیز گاهی بنا به ضرورت از استیل می باشد. در مورد ضخامت ورق  آن نیز می توان از یک فرمول کلی استفاده نمود که هرچه ابعاد و میزان دود خروجی از کانال دودکش بیشتر باشد، ضخامت ورق مصرفی برای ساخت نیز بالا می رود. در صورت استفاده از ورق روغنی یا سیاه در ساخت  حتما باید از پوشش رنگ کوره ای بر سطح آن استفاده کرد تا کلاهک در اثر حرارت و سرمای زیاد و نیز عوامل طبیعی پوسیده و مستهلک نشود.

در صورتیکه کلاهک دودکش اچ چهارگوش با ورق نیمه ضخیم و کم ضخامت ساخته شود، روند ساخت آن به شکل اتصالات کانال چهارگوش هوا می باشد. اما اگر برای ساخت آن بخواهیم از ورق ضخیم استفاده کنیم سیستم اتصال قطعات به شکل  تمام جوش خواهد بود.

این محصول به دو صورت همپوشانی و فلنچی بر روی نقطه ی انتهایی کانال اصلی دودکش نصب می شود. جهت نصب کلاهک دودکش H چهارگوش رعایت حداقل ارتفاع یک و نیم متری از کف یا سطح بام الزامی است تا عملیات مکش دود با تمام ظرفیت انجام شود.

برای امتیاز دهی کلیک کنید

میانگین امتیازات 5 / 5. 2

اولین نفر باشید که امتیاز میدهید

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کلاهک اچ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هشت =

ورود به سایت