از جمله تجهیزات بسیار ضروری در سیستم دودکش ساختمان ها ، کلاهک دودکش می باشد. انتهای رایزر لوله های دودکش در پشت بام به دلیل نفوذ باد، آب باران و برف، گرد و خاک و حتی لانه ساختن پرندگان تحت تاثیر منفی قرار دارد و باید از کلاهک پشت بام در این موارد  استفاده شود.

بارگذاری محصولات بیشتر

کاربرد کلاهک دودکش

کلاهک پشت بام انتقال دهنده هوای تازه از پشت بام و تخلیه هوای نامطبوع از داخل ساختمان میباشد.

کلاهک های دودکش با وجود تخلیه دود و گازهای آلاینده، در برابر نفوذ آب باران کاملاً آب بندی شده اند و حتی نسبت به نفوذ گرد و خاک و ریزگرد ها نیز کاملاً ضد نفوذ هستند.

 • پوشاندن رایزر تاسیسات در پشت بام
 • پوشاندن لوله های ونت بامی
 • پوشاندن دودکش موتورخانه ، شومینه و پکیج

شرکت صنعتی رحمتی موفق به گرفتن تاییدیه ساخت کلاهک پشت بام از طرف اداره محترم گاز شده است. کلاهک ها از جنس ورق آهن ضدزنگ میباشد و از رنگ تمام الکترواستاتیک کوره ای به انجام میرسد. ابعاد آن با درخواست مشتری قابل ساخت میباشد.

طراحی ساخت و اجرای ​کلاهک پشت بام به لحاظ استانداردها و اصول مهندسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کاربرد کلاهک دودکش

جهت جلوگیری از استهلاک زودرس کلاهک های پشت بام، مخصوصا کلاهک  های موتورخانه، سطح کلاهک با ضدزنگ نسوز و رنگ کوره ای پوشش داده میشود.

کلاهکهایی که برای کانال هودهای مواد اسیدی ساخته میشود برای جلوگیری از خورندگی اسیدی با ورق استیل نگیر با عیار مخصوص ساخته میشوند.

قیمت کلاهک دودکش

خوب است بدانید که قیمت کلاهک دودکش گاوانیزه به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. ابعاد کلاهک: که این ابعاد نیز بستگی به ابعاد سطح سکوی لوله ونت ساختمان دارد.
 2. ارتفاع کلاهک: که هر چه بلندتر باشد، قیمت کلاهک بیشتر می شود. البته در این خصوص لازم است بدانید که تناسب ارتفاع کلاهک باید به منظور حفظ مقاومت استاتیکی خود کلاهک رعایت شود.
 3. تعداد پره های کلاهک: مسلماً هر چه تعداد پره ها بیشتر باشد، قیمت کلاهک بیشتر می شود.
 4. مدل کلاهک: در بین مدل های کلاهک تولیدی رحمتی مدل دو شیب از همه قیمت پایین تری دارد و مدل ژاپنی قیمت بالاتری از سایر مدل های دودکش پشت بام دارد.

با همه این تفاسیر می توان به صورت تخمینی بیان کرد که قیمت کلاهک دودکش در کارخانه رحمتی از کف قیمت متری 800 هزار تومان شروع می شود و بسته به ابعاد و مدل کلاهک پشت بام شما تغییر می کند.

قیمت کلاهک دودکش

انواع کلاهک دودکش

حتماً می دانید که انواع مختلف کلاهک پشت بام بر روی دودکش ها و لوله های تاسیساتی روی پشت بام نصب می شوند و از جنس گالوانیزه هستند. به علاوه این تولیدات به شکل گریل یا کلاهک مانع برگشت هوا می شوند.

انواع کلاهک پشت بام که در کارخانه صنعتی رحمتی تولید می شود به صورت 4 مدل زیر است:

 • کلاهک پشت بام تخت: شکل ظاهری این نوع کلاهک مانند مکعب مستطیل است. به دلیل جلوتر بودن خم سقف کلاهک نسبت به پره های بدنه آن از نشت آب باران به داخل لوله های ونت جلوگیری می کند.
 • کلاهک دودکش ژاپنی: شکل ظاهری این مدل به صورتی است که گوشه های کلاهک به سمت بالا کشیده شده تا آبریز روی کلاهک راحت تر انجام شود.
 • کلاهک پشت بام شیب دار: شکل ظاهری این نوع دودکش مانند کلبه است تا راحت تر برف را سرریز کند. به علاوه این نوع کلاهک ممکن است دو شیب یا چهار شیب باشد.
 • کلاهک دودکش چهار شیب: در این مدل از هر چهار طرف کلاهک شیب دارد و قیمت آن از مدل دو شیب بیشتر است.

ویژگیهای کلاهک پشت بام

 • قابلیت ساخت از ورق گالوانیزه و سیاه به ضخامت 1 الی 4 میلی متر
  قابلیت گذاشتن دریچه بازدید برای دسترسی به داخل موتورخانه ها و داخل کلاهک پشت بام.
 • قابلیت ساخت به طرح ها و اندازه های مختلف و تعداد پره Z های خروجی برای بالا بردن بازدهی و کارایی مناسب تر کلاهک بام.
  قابلیت ساخت به صورت گلدانی برای کاشت گل و طرح های تزیینی و پیشنهادی .
 • پره ها طوری زاویه بندی شده اند که هوا از سمت داخل کلاهک به بیرون هدایت شود، ولی از سمت بیرون به داخل کلاهک هوایی داخل نمی شود.
 • کلاهک ها همگی مجهز به آب چکان هستند که به منظور جلوگیری از نفوذ آب باران به داخل فضای ساختمان و کانال برگشت هوا تدارک دیده شده است.
 • قابلیت ساخت پایه های فلزی برای بلندتر کردن لوور هوا رسان بامی برای دفع بهتر بوی داکت ها .
 • قابلیت نصب فن تهویه در زیر لوور ها برای تخلیه هوای داکت ها و موتورخانه ها .
 • قابلیت نصب توری یا ورق پانچی برای جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان.

خرید کلاهک دودکش

اگر قصد خرید کلاهک دودکش شیک و بادوام را دارید، کلاهک ژاپنی یکی از زیباترین مدل هایی است که به شما پیشنهاد می دهیم.

اگر به طرح های مینیمال و ساده در نمای ساختمان علاقه مند هستید، بهتر است مدل های ساده یا تخت را برای کلاهک دودکش یا حتی دودکش بخاری گازی خود انتخاب کنید.

به منظور انتخاب و سفارش دودکش فلزی موتورخانه یا کلاهک دودکش هود ساختمان خود هم می توانید از انواع مدل های کلاهک پره‌‌‌‌ ای برند رحمتی متناسب با هزینه خود انتخاب کرده و سفارش دهید.

در هنگام خرید کلاهک هواکش و یا سفارش آن دقت کنید که ارتفاع کلاهک را زیاد بلند سفارش ندهید. چرا که رعایت تعادل و تناسب استاتیکی کلاهک دودکش استاندارد به ویژه در مناطق با باد های موسمی شدید، نکته حائز اهمیتی است.

در هر صورت به منظور سفارش انواع کلاهک دودکش گالوانیزه یا کلاهک دودکش شومینه هیزمی برای ساختمان یا باغ ویلای خود، بهتر است با کارشناسان فروش شرکت صنعتی رحمتی مشورت نمایید و از تخفیف های ویژه زمستانه این شرکت بهره کافی را ببرید.

ساخت کلاهک دودکش

لازم به توضیح است که انواع کلاهک دودکش بخاری، کلاهک دودکش شومینه و مدل های مختلف کلاهک هواکش پشت بام در کارخانه صنعتی رحمتی با بهترین کیفیت و استاندارد و در کوتاه ترین زمان ممکن ساخته می شود.

تنها کافی است که شما ابعاد دهانه داخلی لوله دودکش ساختمان خود را با دقت اندازه گیری کرده و به همراه اندازه پایه و ارتفاع مورد نظر و با انتخاب مدل کلاهک پره ای خود، سفارش مورد نظر را به کارشناسان فروش اعلام نمایید.

اگر بخواهیم پروسه ساخت کلاهک دودکش استاندارد را در کارخانه صنعتی رحمتی شرح دهیم، باید بگوییم:

 1. در ابتدا ورق های آهن یا گالوانیزه را طبق اندازه پایه و ارتفاع سفارشی مشتری و مدل دودکش انتخابی برش می زنند.
 2. سپس این پره ها خمکاری می شوند.
 3. در مرحله سوم نصب اتصالات با نقطه جوش انجام می شود. به این صورت که به منظور اتصال پره های کلاهک به بدنه اصلی آن به صورت زاویه دار، روی پره ها جوشکاری های ویژه ای زده می شود.
 4. در مرحله آخر هم کلاهک مونتاژ شده داخل کوره رنگ می رود تا با رنگ الکتروستاتیک انتخابی مشتری پوشش داده شود.

کلاهک دودکش استاندارد

بسیاری از افرادی که به دنبال خرید کلاهک پشت بام هستند، ترجیح می دهند کلاهک دودکش استاندارد بخرند. چرا که ساخت کلاهک های استاندارد، ایمنی ساختمان را از لحاظ خروج گاز های زیان آور ناشی از شومینه، بخاری یا دیگر وسایل گازسوز تامین می کند.

در حالت کلی خوب است بدانید انواع کلاهک های دوشیب یا کلبه ای و کلاهک های 4شیب یا ژاپنی مورد تایید سازمان آتش نشانی می باشند. زیرا عمده ترین ویژگی های یک کلاهک دودکش استاندارد، مکش خوب گازهای سمی از لوله های موتورخانه و عدم ورود آب باران و پرندگان به داخل کلاهک جهت جلوگیری از مسدود شدن جریان هوای خروجی است.

کلاهک دودکش استاندارد

یکی دیگر از آیتم های استاندارد بودن کلاهک بام، ارتفاع پایه آن است که در مدل های پره ای، بایستی در حد ۳۰ سانتی متر باشد. البته بنا به ضرورت و تاکید نظام مهندسی یا مهندس تاسیسات، این ارتفاع ممکن است تغییر کند یا افزایش یابد.

از طرفی دیگر هر چه ارتفاع دودکش بلندتر باشد، حجم بیشتری از گازها را خارج می کند. با این حال انتهاي کلاهک ونت باید یک متر بلندتر از بلندترین نقطه ساختمان باشد. حتی در ساختمان هاي با سقف شیروانی ارتفاع دودکش باید از بلندترین نقطه سقف شیبدار هم بالاتر باشد تا خروج استاندارد گازهای مضر ساختمان بهینه انجام شود.

برای امتیاز دهی کلیک کنید

میانگین امتیازات 5 / 5. 15

اولین نفر باشید که امتیاز میدهید

ورود به سایت